Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Fiyatları

Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Merve Özkan’ın anlatımıyla.

Ortodontik tedavi (tel tedavisi), sadece çocukluk ya da ergenlik döneminde uygulanan bir tedavi şekli değildir. Her yaşta bireye sağlıklı diş ve kemik yapısına sahip olduğu müddetçe uygulanabilir. Son zamanlarda teknolojinin gelişimi ve yeni yöntemlerin uygulanmasıyla, çocukluk döneminde çeşitli sebeplerden dolayı tedavi görme imkanı olmayan yetişkinler tarafından çokça tercih edilir hale gelmeye başlamıştır.

Günümüzde seramik braketler, lingual ortodonti, şeffaf plaklar ile uygulanan ortodontik tedaviler epey popülerlik kazanmıştır. Böylece metal görünümünden rahatsızlık duyacağını düşünerek tedavi olmaktan kaçınan bireyler içinde ortodontik tedaviler tabu olmaktan çıkmıştır. Gün geçtikçe kliniklerimize tedavi olmak için başvuran bireylerin yaş ortalaması oldukça artmaktadır. Bu durum hem biz hekimleri hem de tedavi görüp sonucundan memnun olan yetişkin hastalarımızı mutlu eder. Kendi yaşıtları tarafından da tercih edilen bir tedavi olduğunu görmek hastalara yalnız olmadıklarını hissettirir.

Yetişkinlerde ortodontik tedavi, çocuklarda olduğu gibi diş çapraşıklıkları, diş boşlukları, kapanış bozuklukları gibi tüm dişsel ortodontik problemlerin tedavisinde uygulanabilir. Farklı olarak yetişkinlerde, büyüme gelişim dönemi sonlandığından çenenin konum bozukluğu gibi durumlarda cerrahi ya da minivida uygulama gereksinimi artmaktadır.

Yetişkinlerde protetik uygulamalar ile gülümseme estetiğinin sağlanması öncesinde sıklıkla ortodontik tedavilere gereksinim duyulmaktadır. Diş çekim boşluklarına devrilen dişlerin dikleştirilmesi, doğuştan eksik dişlerin yerine hareket eden diğer dişlerin konumlarının iyileştirilmesi sadece estetik olarak değil, dişlerin sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Bazen sadece belli bir bölge ya da tek çeneye tedaviler uygulanabilmektedir. Protetik uygulamalar öncesi uygulanan ortodontik tedaviler çoğu zaman kısa süreli ve etkili olmaktadır.

En çok merak edilen konulardan biri, yetişkinlerde ortodontik tedavi fiyatlarının hangi aralıklarda olduğudur. Tedavi fiyatlarının web sitelerinde belirtilmesi yasak olduğundan, fiyatın belirlenmesinde etkili olan faktörlerden bahsedeceğim. Öncelikle ortodontik tedavi fiyatlarının sanıldığının aksine, uçuk olmadığını ve taksitle ödeme kolaylığı sağlandığını söylemek isterim. Ayrıca Türk Diş Hekimleri Birliğinin her yıl güncellediği taban fiyat listesini de inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Yetişkinlerde tel tedavisi fiyatının belirlenmesinde kullanılan malzeme çeşidi ve kalitesi çok önemlidir. Lingual ortodonti, şeffaf plaklar, şeffaf braketler, metal braketler şeklinde fiyatlar yüksekten düşüğe doğru sıralanabilir. Kullanılması planlanan ekstra malzemeler, problemin şiddeti, tedavinin çekimli ya da çekimsiz olması ve planlanan tedavi süresi de fiyata etki etmektedir. Ortodonti malzemelerinin çoğunun ithal olmasından kaynaklı olarak tedavi fiyatları döviz kurundan da etkilenebilmektedir.

Önemli olanın bir ömür boyu sağlıklı ve güzel bir gülüşe sahip olmak olduğunu unutmadan, size uygun tedavi seçeneğini ve güvendiğiniz bir ortodonti uzmanı bulmanızı tavsiye ederiz. Yetişkinlerin tedavisinde onlardan en çok duyduğumuz cümle ‘keşke daha önce yaptırsaydım’ oluyor. Artık konuşurken, gülerken elinizle ağzınızı kapatmanıza hiç gerek yok. Özgür ve sağlıklı güzel gülüşler için hangi yaşta olursanız olun geç kalmadığınızı bilin.