Ortodontik Tedavi

Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Merve Özkan’ın anlatımıyla.

Dişler besinlerin parçalanması ve öğütülmesinden sorumlu en önemli organlardan biridir. Vücudun temel yapı taşı olan besinleri almak için ilk durak dişlerdir. Ayrıca konuşma fonksiyonunu sağlamada ve gülümseme estetiğinde de en büyük etkiye sahiptir. Bu nedenle dişlerin sağlıklı olmaları gerekir. Bakımının tam yapılması, gerekli kontrollerden düzenli şekilde geçmeleri gerekir.

Sağlıklı olmasının yanı sıra görüntü açısından da insanların hassasiyet göstermiş olduğu bir organdır. Çünkü insanların estetik açıdan karşısındaki insanda ilk dikkat ettiği yer dişlerdir. Dişlerin düzgün şekilde dizilmiş olması, temiz olması, beyaz olması her zaman karşıdaki insanda olumlu etkiler bırakmaktadır. Bu olumlu etkiler sayesinde iletişim de daha sağlıklı olmaktadır.

Dişler birtakım nedenlerden dolayı yamuk, çarpık, çapraşık şekilde çıkabilir. Bu gibi durumlarda devreye Ortodonti uzmanları girmektedir. Ortodontik tedavi nedir? Ortodontik tedaviyi kim yapar, ücreti ne kadardır gibi birçok soru işareti de kişilerin aklında yer alır.

Ortodontik tedavi doğuştan ya da sonradan oluşan uyumsuz dişler üzerinde gerekli kontrolleri yaparak onları normal sıraya getirmek ya da uyumsuzlukları önceden teşhis ederek bu durumları önlemektedir. Uyumsuz görünümlü dişlerin hem sağlık açısından hem de estetik bakımından birçok olumsuz sonucu vardır. Bu nedenle ortodontik tedavi tavsiye edilir.

Ortodontik Tedaviyi Kim Yapar?

Hem diş sağlığını hem de diş görünümünü ortodontik tedavi yöntemleri ile tedavi eden, muayene eden, önceden teşhis koyan kişiler Diş Hekimliği Fakültesi’nden diş hekimi olarak mezun olup, uzmanlığını ortodonti alanında yapmış olan kişilerdir. Bu kişilere ortodonti uzmanı ya da ortodontist denilmektedir.

Ortodonti uzmanı olabilmek için 5 yıllık Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olduktan sonra DUS ile ortodonti bölümünde uzmanlığa başlamak, 4 yıl da bu uzmanlık alanında eğitim görmek gerekir. Bu hekimlere başvurarak kişiler ortodontik tedaviden yararlanabilirler.Hekime gitmeden önce uzmanlık alanının ortodonti olduğuna emin olmak gerekir. Ortodontik tedavi nedir? Ve nasıl yapılır sorularına en objektif ve doğru cevap ortodonti uzmanları tarafından verilir.

Ortodontik Tedaviye Neden İhtiyaç Duyulur?

Ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulmasının sebebi elbette yamuk, çarpık, uyumsuz dişlerdir. Dişlerin bu şekilde olmasında birden çok faktör etkili olabilir. Alt çenenin veya üst çenenin duruş bozukluğu olabilir. Çene, fazla önde ya da fazla geride olabilir. Genelde süt dişlerinin dökülüp kalıcı dişlerin çıkması ile kişinin tedaviye ihtiyacı olup olmadığı belli olur.

Kemik yapısından kaynaklı bir bozuklukta olabileceği gibi dış etkenlerden kaynaklı da dişler çarpık olabilir. Uzun süre emzik emme, parmak emme, süt dişlerinin erken dökülmesi, tırnak yeme, dilin yapısal olarak fazla büyük olması, çekilmiş dişlerden kaynaklı boşlukların olması sebebiyle yamuk dişler görülebilir. Ayrıca kişinin ağız yapısına göre fazla büyük ya da fazla küçük dişler de yamukluğa neden olabilir.

Yamuk dişler sebebiyle beslenme bozukluğu, konuşma bozukluğu veya solunum bozukluğu kişilerde görülebilir. Bu açıdan hızlı şekilde tedavi olma gereği doğabilir.

Ortodontik Tedavi Kimlere Yapılır?

Ortodontik tedavi, diş görünümünden rahatsızlık duyan tedavi ihtiyacı olan her bireye uygulanabilir. Erken yaşlarda uygulanmasının bir takım avantajları olmasına rağmen, dişsel problemler her yaştaki bireye uygulanabilmektedir. Ortodonti de ilk muayene ön kalıcı dişlerin çıkmaya başladığı 7 yaş civarında yapılmalıdır. Çoğu zaman bu dönem tedaviye gereksinim duyulmaz fakat olası problemler öngörülüp düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereği olabilir. Erken teşhis önemlidir.

Bir insanın kalıcı dişlerinin çıkmasının tamamlanması 12-13 yaşlarında gerçekleşir. Birçok ortodontik problemin düzeltilmesine de bu yaşlarda başlanır. En sağlıklısı her 6 ayda bir düzenli diş hekimine gitmektir. Böylece problemler büyümeden en etkili yaş kaçırılmadan olası olumsuzluklar teşhis edilip giderilebilir.

Ortodontik tedavi sadece çocuklara uygulanan bir tedavi değildir. 7’den 70’e her yaştaki birey bu tedaviden fayda sağlayabilir. Yeter ki sağlıklı dişleri ve diş etleri olsunJ

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Her tedavide olduğu gibi ortodontik tedavide de süre konusu farklılık gösterir. Tedavi kişiye özeldir, kişinin ihtiyacına göre belirlenir. Ortodontik tedavi ortalama 1.5-2 yıl sürer. Bu süre zarfında sık sık hekim ziyaretine gitmek gerekir. Genelde 3-4 haftada bir muayene gerekir. Eğer tellerde sıkıntı yaşanırsa daha sık ziyaret gerekebilir. Tedavi bittikten sonra da belli bir süre pekiştirme plağı dediğimiz ince şeffaf bir plak takmak gerekebilir. Olası bozulmalara karşı doktor sık sık hastayı görmek isteyebilir. Bunun uzun bir süreç olduğunu bilerek kişinin kendini tedaviye hazırlaması gerekir.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortodonti tedavisi için uzmana başvurulur. Uzman eğer bu tedavinin kişiye uygun olduğunu düşünürse öncelikle tüm dişlerin ve çene kemiklerinin detaylı göründüğü panoramik röntgenini ister. Klinik muayene ve röntgen sonucuna ek olarak başka birtakım ölçümler ve ağız ölçüsünün alınması gereği de doğabilir. Uzman hekimin tüm incelemeleri sonucu tel çeşidine, tellerin nasıl konumlandırılacağına, ne kadar süre kalacağına, tel takıldıktan sonra hangi uygulamaların yapılacağına, tel lastiğinin uygulanıp uygulanmayacağına karar verilir. Şeffaf plaklar da ortodonti tedavisi için kullanılabilir. Ortodonti tedavisi nedir? Nasıl yapılır, ne sıklıkla doktora gidilir sorularının cevabı da tedavi esnasında uzmandan öğrenilir. Bu uygulamalar için bizler profesyonel şekilde hizmet veriyoruz. Gerekli takipleri yaparak hastanın kısa sürede doğru şekilde tedavi almasını sağlıyoruz. Genelleme değil kişiye özel bir tedavi programı belirliyoruz. Böylece doğru ve eksiksiz hizmet vermiş oluyoruz.

Ortodonti Tedavisinin Ücreti

Tedaviye başlayacak hastaların merak ettiği diğer bir konu da ücrettir. Tedavi ücretleri Diş Hekimleri Odasının her yıl güncellediği Ortodonti fiyat listeleri baz alınarak belirlenir. Ancak bu belirleme sırasında çok fazla faktör etkilidir. Kullanılabilecek malzeme portföyü oldukça çeşitli ve değişkendir. Bu yüzden ücretler arasında uçurumlar görülebilir. Burada en önemli şey kişiye özel hizmetin, tedavinin gereği malzeme kullanımının doğru seçimi ve uygulanmasıdır. Tedavinin şekli ve süresi de ücretlerin belirlenmesinde etkilidir.

Ortodontik Tedavi Alan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Ortodonti tedavisi alan kişilerin birtakım hususlara dikkat etmesi gerekir. Genel olarak dikkatli olunması gereken bir süreçtir. Tedavinin başlangıcında birkaç gün yemek yemek kişiye zorluk yaşatabilir. Bu oldukça normal ve geçici olan bir süreçtir. Çiğnerken hafif şiddette ağrı yaşanabilir, çiğneme konusunda kişi kendini rahat hissedemeyebilir. Bu dönemde yumuşak besinler tercih edilmelidir. Sıvı bazlı beslenmede önerilebilir.

Kişi tellere alıştıktan sonra da yedikleri içtikleri konusunda hassas olmalıdır. Teller kopabilir, kırılabilir.

  • Çıtır ve gevrek yiyecekler dikkatli tüketilmelidir
  • Yapışkan yiyeceklerden en azından ilk birkaç ay uzak durulmalıdır
  • Asitli içecekler pipet yardımıyla tüketilmelidir
  • Sert ve ısırılması gereken yiyecekler ağız dışında parçalara bölünerek yenilmelidir.
  • Kısacası kişi dişlerini zorlayacak her türlü besini ekstra özen göstererek tüketmelidir.

Ayrıca tel takan kişilerde diş lekesi oluşma ihtimali daha yüksektir. Leke yapacak çay, kahve gibi içeceklerin tüketim sıklığının azaltılmasında fayda vardır.

Tel Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Sadece yiyecek ve içeceklere dikkat etmek yeterli değildir. Ağız bakımının da normalden daha önemli olduğu bir süreçtir. Yemek kalıntılarının tellerde kalmasını istemeyiz. Bu nedenle tüketilen her öğün ya da atıştırma sonrasında mutlaka dişler fırçalanmalıdır.

  • Besin artıkları diş ve tel arasında sıkışmış kalabileceği için ara yüz fırçası kullanılmalıdır.
  • Bakteri oranını en aza indirmek için belli aralıklarla ağız gargarası kullanımı önerilebilir.
  • Diş fırçası orta sertlikte ya da yumuşak kıllı olmalıdır.
  • Diş macunu florid içerikli olmalıdır.
  • Tedavi süresince diş hekimi muayeneleri aksatılmamalıdır.

Aksi takdirde kişinin tedavi süresi uzar. Diş telleri çıktıktan sonra dişlerinde istenmeyen lekeler oluşabilir. Bu nedenle çok hassas olmak gerekir. Biz tedavi için elimizden geleni yapmaktayız. Ancak hastanın da tedavinin sağlıklı gidişatı için aynı oranda elinden geleni yapması gerekir.

Kullanılan Tel Çeşitleri

Halk arasında tel olarak bilinen braketlerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Hem kişinin isteğine göre hem de tedavinin planlamasına göre tel çeşidi değişebilir. Metal braketler, porselen braketler, lingual braketler ve şeffaf braketler alternatifler arasındadır. Yapısal olarak tedaviye hangisi uygunsa sizlerle birlikte karar vererek gerekli uygulamayı gerçekleştiriyoruz. Estetik açıdan da size uygun olanı seçiyoruz.