Ortodontik tedavi, dişlerinde bozuklukların ve genelde sıkışıklıkların olduğu kişilerin gördüğü bir tedavidir. Sıkışıklıklar nedeniyle kişiler, dişlerinin bakımını yapma da zaman zaman güçlük çekebilirler. Çabalara rağmen istenilen düzeyde ağız hijyeni sağlanamayabilir. Diş dizilimi ortodontik tedavi ile düzelince bu zorluk tamamen ortadan kalkar. Kişi ağız bakımını kolaylıkla yapabilir hale gelir. Tüm dişlerin her yüzeyini temizleyebilme kolaylığı sayesinde

, diş çürüğü ve diş eti problemleriyle karşılaşma ihtimali de azalır.

Ortodontik tedaviye başlandığı zaman, yenilen gıdaların braket ve tellere takılarak diş yüzeyinde daha fazla birikimine sebep olması, ağız bakımına daha fazla özen gösterilmesini zorunlu kılar. Bu biriken gıda artıkları, aynı zamanda daha fazla bakteri birikimi de demektir. Bu bakteri birikimi nedeniyle, diş çürüğü, diş taşı, diş eti problemleri ve ağız kokusu oluşumu kolaylaşır. Sonuçta, dişlerin düzeltilmesi sırasında diş ve çevresi dokuların sağlığının bozulması, hem hasta hem doktor için çok can sıkıcı bir durumdur.

Ortodontik tedavi sırasında en ideali, her yemek yeme sonrası dişlerin fırçalanmasıdır. Diş fırçalama, manuel yani klasik diş fırçalarıyla ya da ortodontik tedavi gören hastalar düşünülerek üretilen ortadaki kılları daha kısa olan ortodontik diş fırçaları ile yapılabilir. Diş fırçalamanın aydınlık bir ortamda ve ayna karşısında yapılması tavsiye edilir. Böylece dişler üzerinde bulunan gıda artıkları daha rahat bir şekilde görülebilir. Braket ve teller arasına sıkışan artıkların temizliği kolaylaşır. Elektrikli fırça kullanmak isteyen hastalar için önerimiz, braket veya tellerin kopmaması için yüksek devir kullanmaktan kaçınmalarıdır.

Diş fırçasına ek olarak ara yüz fırçasının kullanımı da çok önemlidir. Ara yüz fırçaları ile dişlerin birbirine temas ettiği, normal diş fırçası ile ulaşılamayan ve genellikle çürük oluşumuna yatkın olan bölgeler de temizlenmiş olur.

Diş ipi kullanmak bu süreçte biraz zor olabilir ama kullanılmasında fayda vardır. Diş ipinin çok sert kullanılmamasına ve diş etine zarar vermemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca ağız gargaralarının kullanım sıklığı, çürük yapıcı bakteri sayısını azaltmak amaçlı olarak arttırılabilir.

Ortodontik tedaviye yeni başlayan her hastaya, tedavi sırasında ağız hijyenini nasıl sağlaması gerektiği, doktor ya da yardımcısı tarafından detaylı şekilde anlatılmalıdır. Böylece tedavinin optimum sürede sağlıklı bir şekilde tamamlanması sağlanabilir.

Leave a Reply

Open chat