Ofis tipi diş beyazlatma, yüksek konsantrasyonda ağartma ajanının güvenli, kontrollü, ağrısız ve acısız bir şekilde klinik şartları altında dişlere uygulanması şeklinde gerçekleşir. Bu işlem yalnızca diş hekimi gözetimi altında yapılabilir. Sonuçlar hemen işlem sonunda görülebilir. Dişlerin renginde tek seansta 3 tona kadar bir açılma olabilir.

Avantajları

-Hızlı ve kesin sonuç verir.

-Beyazlatmanın en güvenli şeklidir.

-Diş eti ve diş hassasiyeti kontrol altında tutulur.

Dezavantajları

-Ev tipi beyazlatma uygulamalarından daha pahalıdır.

-Yaş, kalıtım ve mevcut boyama türü gibi faktörlere bağlı olarak sonuçlar kesin değildir. Diş renginde açılma muhakkak olur fakat bu kişinin istediği tona kadar gerçekleşmeyebilir.

-Ofis içi beyazlatma kalıcı bir çözüm değildir. Beyazlatma işlemi tamamlandıktan sonra dişlerde lekelenmeler tekrarlayabilir. Kişinin renklenme yapan yiyecek ve içecek tüketimi sınırlandırılmalıdır. Bu nedenle birçok diş hekimi, dişlerde daha uzun süre tutulabilen daha düşük yüzdeli bir ağartıcı ile evde bakım takibi önermektedir. Bu takip, ev tipi beyazlatma ajanının kişi tarafından hastaya özel hazırlanan plaklara uygulanması ile gerçekleşmektedir.

Ofis tipi beyazlatma işlemi, öncelikle aşağıda belirtilen organik lekeleri veya renk değişimlerini giderir:

1)Yaşlanma: Dişler zamanla sarı, kahverengi, yeşil veya gri renk alabilir (kalıtım ve/veya beslenme alışkanlıklarına bağlı olabilir).

2)Belirli yiyeceklerin tüketimi: Özellikle çay, kahve, kırmızı şarap, gazlı içecekler ve koyu renkli sebze ve meyveler.

3)Sigara kullanımı.

4)Diş oluşumu sırasında alınan tetrasiklin türevi antibiyotikler: Bu ilaçlar kimyasal olarak hem diş minesi hem de alttaki dentinin kristal yapısına bağlanır.

5)Florüre aşırı maruz kalma: Bu durum florozise neden olabilir ve dişte renk değişikliğine neden olabilir.

Ofis Tipi Beyazlatma Aşamaları

Dişleri Hazırlamak

Dişlerin yüzeyinde ve arasında bakteri plağı ve kalıntıları varsa öncelikle bunlar temizlenir. Diş çürüğü, mine çatlağı veya diş eti problemleri varsa gerekli tedaviler uygulanır. Tüm bu sorunlar ortadan kalkmadan beyazlatma işleminin uygulanması sağlıklı değildir. Gerekli koşullar sağlandıktan sonra dişlerin fotoğrafı çekilir ve diş rengi tayin edilir. Bu işlemler, diş rengindeki açılmanın değerlendirilmesi ve ilerlemenin daha net anlaşılabilmesi için kriter oluşturur.

Ofis Tipi Beyazlatma Prosedürü

Detaylar değişiklik gösterse de, oldukça standart bir rutin izlenir. İzlenecek adımlar ağrılı veya acılı değildir. Aslında, birçok hasta işlem sırasında bir DVD veya TV seyreder veya uyur. Öncelikle ağıza bir yanak ve dudak açıcı yerleştirilir ve tüm “estetik bölge” dişleri ortaya çıkartılır. Ağartma jelinin neden olduğu herhangi bir tahrişe karşı koruma sağlamak için diş eti koruyucu bariyer uygulanır.  Estetik bölge dişlerine hidrojen peroksit içeren beyazlatma jeli sürülür ve yaklaşık 15-30 dakika bekletilir. Ağartma jeli emilir veya yıkanır. 15 ila 30 dakikalık bir veya daha fazla ek süre boyunca taze jel uygulanır. Bazı beyazlatma tedavileri, dişlere odaklanan ve beyazlatma sürecini etkinleştirdiği veya geliştirdiği söylenen yoğun bir ışık içerir. Bu ışığın ağartma sonucunu iyileştirip iyileştirmediğine dair görüşler değişkenlik göstermektedir.

Jel uygulamaları arasında dişlerin ne kadar beyazladığı ve daha fazla beyazlatıcı uygulanmasına gerek olup olmadığı kontrol edilir. Son jel uygulamasından sonra, yanak ve dudak açıcı çıkarılır, hasta ağzını durular ve hemen tedavi sonrası renk değişimi ölçülür. Dişler tek seansta iki ila üç ton kadar beyazlayabilir. Tatmin edici bir beyazlatma seviyesine ulaşılmadıysa, ikinci seans için ileri bir tarihe gün verilir. İstenilen tona ne kadar yaklaşıldığına bağlı olarak beyazlatmaya ev tipi uygulamalar ile de devam edilebilir.