Lamina Uygulamaları

Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Merve Özkan’ın anlatımıyla.

Günümüzde dişlerin görünümünü daha iyi bir hale getirmek ve estetik sorunları gidermek için, kozmetik diş hekimliği uygulamaları ön plana çıkmaktadır. Bu konuda modern ve kaliteli uygulamalar ile hastalarımıza daha sağlıklı ve estetik bir gülüş kazandırmaktayız. Bu uygulamalardan bir tanesi de lamina uygulamalarıdır.

Lamina uygulamaları, dişlerden ya hiç ya da sadece mine tabakasından 0,3 mm ila 0,7 mm aşındırma yapılarak laboratuvar ortamında hazırlanan yaprak porselen de denilen laminaların yapıştırılması şeklinde yapılmaktadır. Bu uygulama sayesinde, dişlerden çok az doku kaybı olmaktadır. Lamina malzemesi olarak, çoğunlukla porselen kullanılmakta ve ön dişlerin, ön yüzeylerine uygulanmaktadır. Kliniğimizde bu uygulamalar, sektörün en deneyimli uzmanları tarafından ve en kaliteli porselen laminalar kullanılarak yapılmaktadır.

Lamina Uygulamaları Hangi Durumlarda Yapılır?

Lamina uygulamasının başarılı bir sonuç vermesi için, doğru vakada doğru şekilde yapılması gerekmektedir.

Bu uygulama, şu diş sorunlarında başarılı sonuçlar vermektedir;

  • Diş beyazlatma tedavisi uygulanmasına rağmen, istenen beyazlık derecesinin elde edilemediği durumlarda,
  • Şekil ve yapı olarak sorunlu bulunan dişlerde,
  • Dişler arasında hafif boşlukların olduğu durumlarda,
  • Aşınmış veya kırılmış dişlerin tedavisinde,
  • Eskimiş dolguların yerine daha estetik bir çözüm istendiğinde,

Bu sorunların yanı sıra, eğri ve çapraşık dişlerin düzeltilmesi amacıyla da lamina uygulaması yapılabilmektedir. Ancak burada önemli olan çapraşıklığın şiddetidir. Çoğu zaman öncelikli olarak ortodontik tedavi yapılmasında sağlık açısından fayda vardır.

Lamina Uygulamaları Kimler İçin Uygun Değildir?

Lamina uygulamaları, kalem ısırma ve tırnak yeme gibi alışkanlığı olan bireylere kırılma riski olacağından yapılmamalıdır. Aynı sebeple gece diş sıkma alışkanlığı olan bireylere lamina yapıldıysa mutlaka gece takmaları için plak hazırlanmalıdır. İleri derece diş eti çekilmesine sahip olan hastalarda da lamina uygulamaları tercih edilmemektedir. Bu ve buna benzer sorunu olan hastalarımızın, öncelikli olarak sorunları giderilmektedir. Daha sonrasında lamina açısından yeniden değerlendirilirler.

Lamina Uygulamalarının Avantajları Nelerdir?

Lamina uygulamaları, estetik bir diş görünümü için minimal invaziv tedavi imkanı sağladığından son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Birçok avantajının olması kullanımını oldukça yaygınlaştırmıştır.

Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kısa sürede gerçekleşen bu uygulama ile sorunlu dişlerde doğal ve sağlıklı bir görünüm elde edilebilmektedir.
  • Laminalar oldukça kaliteli porselen materyalinden üretilirler. Bu sebeple, çok dayanıklıdırlar.
  • Renklerinde bozulma meydana gelmez. Tütün, çay, sigara kullanımına bağlı leke oluşumu yaşanmaz.
  • Lamina uygulamaları, dişlerin doğal yapısına zarar verilmeden, dişler küçültülmeden gerekli ise hafif aşındırmalarla gerçekleştirilmektedir. Bu sayede, diş dokusunda kayba neden olmazlar.
  • Laminalar doğal diş dokusundan daha pürüzsüzdür. Bu sebeple, diş taşı oluşumu minimuma inmektedir.

Kliniğimizde yaptığımız uygulamalarda kullandığımız porselen laminalar, aşınmalara karşı hastalarımızın ana dişlerinden daha da dayanıklı olmaktadır. Düzenli bakım ve temizlik ile hastalarımız, porselen laminalarını 10 yıl civarında sorunsuz bir şekilde kullanabilmektedir.

Porselen laminaların dayanıklılığı, kullanım koşullarına ve uygulamayı yapan hekim ile kullanılan malzemeye göre değişebilmektedir. Kliniğimizde yapılan uygulamalar sonucunda, sektörün en uzun dayanacak laminalarını en hassas uygulamalarla gerçekleştirmekteyiz.

Lamina Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Kliniğimize gelen hastaların ilk olarak genel diş muayeneleri yapılmaktadır. Lamina uygulaması yapımına karar verilir ve buna engel bir durum tespit edilirse, öncelikle tüm engeller giderilir. Sonrasında hastaların dişlerinin görüntüsü çekilerek, dijital ortama aktarılır ve hastaya yapılacak uygulama ile ilgili detaylı bilgi verilir.

Uygulamaya geçilmeden önce lamina yapılacak dişlerin detaylı ölçümleri yapılır. Gerekli durumlarda, olabildiğince az miktarda sorunlu dişlerin ön kısmından aşındırmalar yapılır. Aşındırmadan sonra dişlerin son bitim haline göre tekrar hassas ölçümlemeler yapılır. Gerekli ise dişler üzerinde düzeltmeler yapılır. Daha sonra hastaya, yeme ve içmede hassasiyet hissetmemesi için, önerilerde bulunulur ve hasta gönderilir.

Dijital ortamda hazırlanan ölçülere uygun, porselen laminalar hazırlanır. Hastalara verilen ikinci randevu gününde, diş etleri zarar görmesin diye öncelikle dişetlerine özel jel uygulanır. Daha sonra laminalar yerlerine yapıştırılır. Son kontroller yapılarak uygulama bitirilir. Kusursuz bir görünüm elde edilmez ise, sorunların giderilmesi için laminalar düzeltilip parlatılır ve tekrar uygulanır.