Ev tipi beyazlatma, çeşitli jeller kullanılarak ev ortamında dişlerinizdeki sararmaların ve lekelerin açılmasını sağlayan bir beyazlatma yöntemidir. Öncelikle hasta klinik ortamında muayene edilir, dişlerinin rengi saptanır ve alt-üst çenenin ölçüsü alınarak bunlara uygun şeffaf plaklar hazırlanır. Ev tipi beyazlatma yönteminde, beyazlatma ajanı olarak kullandığımız karbamid peroksitin oranını daha düşük oranda tutmaktayız. Hastamıza özel olarak hazırladığımız şeffaf plakalar ile düşük oranlı beyazlatıcı ajan bulunan tüpleri veriyoruz. Uygulama tekniğini hastamıza detaylı olarak gösteriyor ve uygulama sıklığını anlatıyoruz.

Uygulama sıklığımız genellikle günde iki defa olacak şekilde iki hafta uygulanması veya sadece uyurken günde bir defa ve aynı sürede olmaktadır. Uygulamanın doğruluğunu ve diş renklerindeki gelişimi izlemek için, belirli periyotlarda kontrollere çağırıyoruz. Gerektiğinde uygulama süresi veya yönteminde değişiklikler yapıyoruz.

Ev tipi beyazlatma yönteminde en önemli husus, önerdiğimiz sürelere ve uygulanacak jel miktarına harfiyen uyulmasıdır. Beyazlatıcı jelin önerilenden fazla kullanılması ise, diş etlerine zarar verebilmektedir. Böyle bir durumda hastalarımızın uygulamayı bırakarak, dişlerini iyice su ile temizleyip bize ulaşmaları gerekir. E vitamini katkılı krem uygulamaları ile bu sorunu çözmekteyiz.