Diş Beyazlatma

Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Merve Özkan’ın anlatımıyla.

Diş beyazlatma işlemi genellikle estetik amaçlı yapılan bir işlem gibi görünmesine rağmen, tetrasiklin türevi antibiyotiklerin kullanımı sonucu ya da florozis nedeniyle görülen diş renkleşmelerinin giderilmesinde tedavi amacıyla da kullanılabilir. Dişlerin koyu renkte olması insanların psikolojisini ve özgüvenini olumsuz şekilde etkiler. Diş beyazlatma işlemiyle diş renginin açılması sonucu hastaların gülümseme isteğinde ciddi bir artış görülür.

Beyazlatma işlemini hastanın durumuna ve vakanın seyrine göre birkaç teknikle gerçekleştirmek mümkündür. Beyazlatma işlemi sonrasında bir miktar geri dönüşüm olabilir. Bu durum hastanın diş renkleşmesine neden olan gıdaları tüketim sıklığına bağlıdır. Bu işlemin birkaç yılda bir tekrarlanmasında sakınca yoktur.

Bize fark edildiğimizi hissettiren ve bize mutluluk veren gülüşümüzdür. Gülüşümüzü güzel kılan şey ise dişlerimizdir. Sararmış dişler kişilerin gülüşünü gizlemesine hatta konuşurken bile dişlerin görünmemesine gayret gösterilmesine neden olabilir.

Özgürce konuşmamızı ve gülümsememizi sağlayacak beyaz dişlere sahip olmak için dişlerimizi düzenli olarak fırçalamak ilk şarttır. Sigara, çay ve kahve dişlerimizin sararmasına neden olan önemli faktörlerdir ve dişlerimizi beyaz tutmak için onlardan uzak durmalıyız. Bazen ne kadar özen gösterilse de dişler istenilen beyazlıkta olmayabilir. Bu sorun daha önce kullanılan tetrasiklin grubu antibiyotiklerden, dişlerdeki sinirlerin dejenerasyonundan, eski dolgulardan veya yaşlanmaya bağlı olarak görülebilir. Sararmış dişleri yeterince fırçalamamıza rağmen istediğimiz beyazlığı yakalayamayabiliriz. Bu noktada devreye girmesi için uzman bir desteğe ihtiyaç duyarız. Dişlerimizi diş hekimlerinin kontrolünde beyazlatmanın farklı yolları vardır.

Ofis Tipi Beyazlatma

Ofis tipi diş beyazlatma, isminden de anlaşılacağı gibi klinikte direkt diş hekimi tarafından uygulanan bir beyazlatma işlemidir.  Diş hekimi kontrolünde dişlere mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılır. Yaklaşık 20 dakika süren bir işlemdir. İstenilen ya da uygun görülen renk tonuna ulaşmak için birkaç seans gerekebilir. İşlem sonunda dişlerin rengindeki açılmayı hasta net bir şekilde kendi gözleriyle görebilir.

İşlem tamamlandıktan sonra hastalara sigara, kahve, kırmızı şarap vb. renklendirici maddelerden uzak durmaları tavsiye edilir. Bazı hastalarda, dişlerin ulaşılan beyazlığı koruması için evde kullanılan ev tipi beyazlatma işlemiyle devam etmek gerekebilir.

Acıtır mı?

Diş hekimi kontrolünde yapılan diş beyazlatma uygulamaları dişlerinizin sağlığına hiçbir zarar vermez. Ağrısız ve acısız bir işlemdir. Bazen işlem sırasında ya da sonrasında kişiden kişiye değişen oranlarda dişlerde geçici bir hassasiyet oluşabilir.

Piyasada satılan beyazlatıcı ürünlerin birçoğu sağlığa zararlıdır. Bu nedenle, kullanılmadan önce bu alanda tecrübesi olan bir diş hekimine başvurmanızı tavsiye ederiz.

Diş hekimliğinde dişler 4 farklı renk grubunda toplanır. Beyaz, sarı, gri ve kahverengi. Bu konuda size daha detaylı bilgi verebilmek ve dişlerinizin ne kadar beyazlayabileceğini söyleyebilmek için diş hekiminizin dişlerinizi renk skalasına göre değerlendirmesi gerekmektedir.

Beyazlatıldıktan sonra dişlerime nasıl bakabilirim?

Dişlerinizi lekeleyebilecek yiyecek ve içecek miktarını azaltarak dişlerinizi beyaz tutmaya yardımcı olabilirsiniz. Unutmayın, sigarayı bırakmak da renk solmasını ve lekelenmeyi önlemeye yardımcı olabilir.

Ofis Tipi Beyazlatma İşlemi Sonrası Yapmanız Gerekenler

-Dişlerinizi gece son iş olarak ve gün içinde en az bir kez florürlü diş macunu ile fırçalayın.

-Kahve, çay, kırmızı şarap gibi renk verebilecek içeceklerden uzak durun.

-Ispanak, havuç, brokoli gibi renk verebilecek sebzeleri tüketim sıklığınızı azaltın.

-Domates sosları, hardal, soya sosu gibi renk verebilecek sosları bir süre daha az sıklıkla tüketin.

-Sigarayı bırakın.

-Diş hekiminizi tavsiye ettiği sıklıkta düzenli olarak ziyaret edin.