Çocuklarda Diş Teli Tedavisi Fiyatları

Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Merve Özkan’ın anlatımıyla.

Çocuklarda süt dişlerinin düşecek olması, çoğu zaman problemlerinin ihmaline ve erken çekilmelerine sebep olmaktadır. Oysaki süt dişleri kalıcı dişlerin ağız içine sürmesine ve dişsel kapanışın oluşmasına rehberlik etmektedir. Bu yüzden süt dişleri, ileride gerçekleşecek kalıcı dişlenmenin sağlığı açısından çok önemlidir.

Erken süt dişimi çekimi gerektiğinde kalıcı diş çıkana kadar o bölgeye sabit ya da hareketli yer tutucu yapılarak yeri korunmalı ve dişlerin çapraşık çıkmasına zemin hazırlanmamalıdır. Yer tutucu uygulamaları çoğunlukla çocuk uzmanı diş hekimleri ya da ortodonti uzmanları tarafından yapılmaktadır. Fiyatları oldukça düşük ve her bütçeye uygundur. Yapılmadığı durumlarda ilerde çapraşıklık oluşmasına direk etki eder ve daha pahalı tedavilerin uygulanması gereksinimi ortaya çıkar.

Ortodontik açıdan ilk muayene 6-7 yaşlar civarında yapılmalıdır. Bu yaşlarda yapılan ilk muayene ile ilerde oluşacak dişsel ya da iskeletsel problemler öngörülüp önlemler alınabilir. Ortodonti muayeneleri çoğu klinikte ücret talep edilmeden yapılmaktadır. Yine de bu konuda endişeleriniz varsa, emin olmak için gideceğiniz kliniği arayıp sormanızda fayda var.

Çocuklarda sıklıkla ağız solunumu görülmektedir. Bu sorun bademcik ya da geniz eti büyümesi kaynaklı olabileceği gibi üst çenenin darlığından ya da alt çenenin gelişim geriliğinden kaynaklanabilir. İskeletsel yapının bozukluğundan kaynaklanan bu gibi durumlarda basit apareyler yapılarak sorun çözülebilir. Bu apareylerin fiyatları da oldukça uygundur. Çoğu zaman sabit uygulanan tel tedavisi fiyatlarının yarısı kadar bile olmayabilir. Tedavi fiyatlarının web sitelerinde belirtilmesi yasak olduğundan, bir fiyat aralığı veremiyoruz. Fikir sahibi olmak adına Türk Diş Hekimleri Birliğinin her yıl güncellediği taban fiyat listesini inceleyebilirsiniz.

Ortodontide ideal tedavi zamanı her çocuk için aynı değildir. Problemin şiddeti ve tipine bağlı olarak bazen tedavilere 7-8 yaşlarında bile başlanabilmektedir. İskeletsel bir problem yok ve sorunlar dişsel ise genellikle dişlenmenin tamamlandığı 12-13 yaşları beklenir. Dişsel tedavilerde metal ya da porselen (seramik) braketler, şeffaf plaklar ya da daha az sıklıkla lingual tedaviler tercih edilebilir. Çocuklarda tel tedavisi fiyatlarının belirlenmesinde, bunlardan hangisinin kullanıldığı oldukça belirleyicidir. Aynı hastada en ekonomik tedavi metal braketlerle gerçekleştirilebilir. Metal braketler, porselen braketler, şeffaf plaklar ve lingual uygulamalar şeklinde fiyat git gide artmaktadır. Fiyatların belirlenmesinde sadece etken kullanılan malzemeler değildir. Aynı zamanda problemin şiddeti, tedavinin çekimli ya da çekimsiz olması ve öngörülen tedavi süresi de tedavi fiyatlarına etki eder. Ayrıca ortodontik tedavi için gerekli malzemelerin çoğunun ithal olmasından kaynaklı olarak tedavi fiyatları döviz kurundan da etkilenebilmektedir.

İnsan ömründe bir kez yaptırıp geri kalan yıllarda güzel ve sağlıklı bir gülümsemeye sahip olacağı bir tedavi için sadece fiyatların baz alınması oldukça yanlıştır. Önemli olan en güzel tedavi sonucuna ulaşmak olmalıdır. Size en uygun tedavi seçeneği ve mutlu bir tedavi süreci için iyi bir ortodonti uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz.